קפסולה שוגרה מהרי אילת לחלל וצפויה לנחות בירדן

שוגרה לחלל הישר מהר יואש קפסולה ראשונה, שבנו תלמידי אילת וחבל אילות באמצעות בלוני חיזוי אוויר, לגובה של כ - 29 ק״מ (95,000 רגל), פי 5 מגובה טיסה של מטוס מקומי. הקפסולה שתחצה את שכבת האוזון תנחת בירדן בתיאום עם נציגי young academy בירדן

הקפסולה שוגרה

השיגור התבצע על ידי 41 תלמידי כיתות ט׳ מאילת ומהמועצה האזורית חבל אילות, המשתתפים בתכנית “עיר שוחרת חלל” כחלק מתכנית STEM, תכנית ארבע שנתית, שנוסדה ביוזמת פדרציית טורונטו, קרן רש”י, הסוכנות היהודית ומשרד החינוך, בהובלת הרשויות המקומיות אילת – אילות ובהפעלת בית יציב. ב 20.4 בשעה 17:00 יתקיים באשכול פיס באילת, תחקיר וסיכום של השיגור על סמך נתונים שעתידים להתקבל מהקפסולה ששוגרה ומהלווינים. המפגש פתוח לקהל הרחב.

מתחילת השנה, משתתפים תלמידי תכנית STEM, בתכנית ״עיר שוחרת חלל״, הנלמדת באשכול פיס אילת. במסגרת התכנית עברו התלמידים הכשרה אינטנסיבית ייחודית שכללה לימודי מתמטיקה, פיזיקה, אנגלית, מדעים, טכנולוגיה ותכנים רלוונטיים כגון: הכרת שכבות האטמוספרה והחלל, היכרות עם לווייני ניווט, תנועות גוף בתווך וקרינה אלקטרו מגנטית. במסגרת השיגור נדרשו התלמידים להתמודד עם שורה של דילמות וחישובים, לנתח את שכבות האטמוספרה, לקרא מפות, להכיר את הגבולות המדיניים במזרח התיכון, להבין כיצד פועלים לווייני הניווט וללמוד לתפעל את המשדרים שהוטענו על גבי הקפסולה.

שיגור הקפסולות לחלל בידי בני הנוער הצעירים מהווה חוליה אחת בשרשרת החשובה שמטרתה לחזק את עתידה המדעי והטכנולוגי של מדינת ישראל. הפרויקט מיועד לטפח ולעודד לימודים מדעים בקרב בני נוער המתגוררים בדרום הארץ ובקרב צעירים בישראל בכלל. “מדובר בפעילות נוספת במסגרת התכנית האסטרטגית לקידום המקצועות המדעיים והטכנולוגיים. אירוע השיא מעיד על ההשקעה הבינעירונית בחינוך התלמידים ועל רמתם הגבוהה של בני הנוער הלוקחים חלק בתכנית”, דברי ד”ר דרורי גניאל, ראש מנהל שח”ק בעיריית אילת. 

התלמידים לאחר השיגור
התלמידים לאחר השיגור

אוריאל רוזן, רכז התכנית ״עיר שוחרת חלל״ באילת ועינת אברהם רכזת התכנית במועצה האזורית חבל אילות ציינו, כי בתכנית שולבו מרצים מובילים באקדמיה ומיטב המורים מאילת ואילות. חלק מההרצאות היו פתוחות לקהילה. במהלך הלימודים, נערכו מספר ימי שיא שכללו ביקורים בתעשייה האווירית, מוזיאון חיל האוויר, פארק קראסו למדע, אוניברסיטת בן גוריון ומרכז אילן רמון.

אמילי אבו ערב, תלמידת תיכון ע״ש רבין, מפקדת המשימה ציינה בהתרגשות, כי זהו רגע שיא אחרי חצי שנה של למידה. ״אנחנו מצפים שהקפסולה תחצה את ה 29 ק״מ ושנראה את עצמנו בזמן ההמראה. היעף אמור להימשך כשעתיים במהלכו הקפסולה תצא משכבת האוזון לעבר הסטרטוספרה ותצלם את ישראל ואת המדינות השכנות באמצעות שתי מצלמות המחוברות לקפסולה. הקפסולה עתידה לנחות תוך שעתיים בירדן. הנחיתה תואמה עם נציגי young academy בירדן והיא תיאסף משם על ידי ציקי אבישר, מנכ״ל young academy, תושב העיר לשעבר, בוגר התיכון ע״ש גולדווטר שפיקד על משימת השיגור.

תגובות

להשאיר תגובה